Županijska smotra Dani kruha
Autor: Ivana Stuparić, 16. 10. 2017.

DOMAĆINI OVOGODIŠNJE SMOTRE

Izborivši pobjedu na prošlogodišnjoj Smotri svojom originalnošću te moderno--bajkovitim uređenjem štanda, pripala nam je čast biti domaćinom i glavnim organizatorom ovogodišnje smotre Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje koja se održala 14. listopada 2017. u Varaždinu. Predstavilo  se 35 škola koje su se pokazale u najboljem svjetlu predstavljajući svoje proizvode i upoznavši nas s običajima svojega kraja.

Svečanost je započela u ranim jutarnjim satima uređenjem štandova. Svaka je škola zauzela svoje mjesto i dobro se pripremila za nadolazeći program. Sve je vrvjelo veselim učenicima u narodnim nošnjama, a u zraku se mogao osjetit miris kruha, kolača, torti, namaza i ostalih delicija spremljenih po starim receptima naših baka. Sve su to mogli degustirati  brojni građani.

Povorka učenika i voditelja drugih škola na čelu s učenicima naše škole, krenula je u Varaždinsku katedralu na misu zahvalnicu koju  je predvodio prečasni Mario Kopjar, a misno slavlje pratio naš školski zbor pod vodstvom učiteljice Nikoline Benko. Svečanost se dalje nastavila ispred Županijske palače. U ime domaćina, Osnovne škole Šemovec, sve je prisutne pozdravila ravnateljica Marina Hižak i obratila im se s nekoliko riječi. Pozdravnu riječ uputio je i načelnik Općine Trnovec Bartolovečki Zvonko Šamec te zamjenik župana Tomislav Paljak. Svečanost je službeno otvorio prečasni Mario Kopjar.

Učenici naše škole izveli su  kratak program za koji su zaslužne učiteljice Maja Vitković, Renata Eldan i Sandra Basan Petek, a koji je oduševio sve sudionike. Posebno su nas nasmijale naše male voditeljice Marija Majcen (Micika), Lana Domislović (Štefica), Edita Cvrtnjak i Antonia Hajec. Zbor je otpjevao pjesmu „Nesla dekla v melin, dramska skupina viših i nižih razreda izvela je scenske igre „Babičine oblizeke“ i „Dečeci i mlečeci“ te kazivanje poezije  „Orehnjača“, dok su nas folkloraši počastili plesom „Savila se bijela loza vinova“ i „Mali bratec Ivo i mala Marica“.

Prosudbeno je povjerenstvo nakon priredbe u sastavu predsjednice Snježane Hranić (OŠ Sveti Đurđ), Nade Horvat (OŠ Visoko), Slavice Marčeta (Srednja škola u Maruševcu) i Sonje Tušek Podobnik (I. OŠ Varaždin) krenulo s radom. Među svim tim prekrasno uređenim štandovima i prezentacijama učenika o običajima svojega kraja, trebalo je odabrati pobjednika. I dok je komisija obilazila izložbene prostore, ravnateljica škole Marina Hižak, predsjednik Županijske skupštine Alen Runac i prečasni Mario Kopjar podijelili su zahvalnice svim školama.

Svaka je škola izabrala svoju temu kojom se prezentirala i u skladu s njom prigodno uredila svoj izložbeni prostor. Bilo je tu različitih kolača, kruha, peciva, pekmeza, džemova, zimnica, rukotvorina i drugih proizvoda. Iako smo bili domaćini ovogodišnje manifestacije, i naša je škola uredila svoj izložbeni prostor. Tema je bila Grožđe. Učenici su donijeli različite delicije s grožđicama, izradili rukotvorine s motivima grožđa i vinove loze. Naš su štand posebno krasile drvene brajde na kojima su visjeli grozdovi te prekrasan aranžman napravljen od cvijeća i plodova jeseni. Za to je bila zaslužna vjeroučiteljica Ivana Žuljević koja je predano radila zadnjih mjesec dana različite rukotvorine i ukrase za štand s učenicima te ih pripremila za tu manifestaciju.

Nakon što je komisija obišla sve štandove te ih ocijenila, u velikoj dvorani Županijske palače proglasila je pobjednika ovogodišnje Smotre. Ta je čast pripala Srednjoj školi „Arboretum Opeka“ Marčan zbog priče o „Bombellesovoj slatkoj zimnici“ i neobično uređenom izložbenom prostoru (baroknom salonu) kojim su dočarali dašak starih vremena kada su živjeli grof i grofica Bombelles. Osnovna škola Ivana Kukuljevića Sakcinskog Ivanec izabrana je za domaćina iduće Županijske smotre učeničkih zadruga.

Kao što je rekao zamjenik župana gospodin Paljak, ovo je zaista bio poseban dan i posebno zadovoljstvo jer su na jednom mjestu prikazane blagodati prirode i proizvodi koje su napravile vrijedne ruke djece, učitelja i roditelja.

Valentina Barulek Boltižar, učiteljica hrvatskoga jezika

Slike s događanje pogledajte u galeriji:

2017. Županijska smotra Dani kruha