preskoči na sadržaj

Osnovna škola Šemovec

Login
 

  


 

PDF dokument
(2,9 Mb)

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 15. 11. 2009.

Ukupno: 505584
Ovaj mjesec: 2575
Danas: 119
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Izazovi virtualnog svijeta
Autor: Dubravka Jug, Sara Tolić, 20. 11. 2018.

Internetska ovisnost – problem suvremenog društva

U sklopu programa Putujući Sedmi kontinent, čija je zadaća razvijanje filmske pismenosti i  kritičkog promišljanja te argumentiranja odgledanih filmova, učenici  sedmog i osmih razreda otišli su 16. 11. 2018. u Kulturni centar „Ivan Rabuzin“ i pogledali dugometražni dokumentarni film „Ovisnik o internetu“.


Kina je prva zemlja koja je proglasila internetsku ovisnost bolešću – kliničkim poremećajem koji se smatra najvećom prijetnjom javnom zdravstvu. Usamljeni tinejdžeri  koji su više od deset sati dnevno igrali igrice i bili zaluđeni virtualnim svijetom dovedeni su prisilno u jedan centar za rehabilitaciju koji je nalik na vojni kamp.  

Tijekom tromjesečnog razdoblja odvikavanja svakodnevno su izloženi teškim fizičkim treninzima uz stalni nadzor sna i hrane, a dvaput tjedno dolaze roditelji na grupnu terapiju kako bi se zadovoljile njihove emocionalne potrebe i uspostavio zdravi kontakt koji već dugo nije prisutan u brojnim pekinškim obiteljima.

Redateljice Shosh Shalm i Hilla Medalia ovim filmom razotkrivaju dva problemska pravca, a to su fenomen ovisnosti o računalnim igricama i način na koji se  provode terapije u takozvanom centru za uništavanje uma tinejdžera kako ga je nazvao jedan od štićenika. Uzrok nastalog problema pronalaze u nesređenim obiteljskim odnosima i otuđenosti roditelja i djece koja „bježe“ u virtualni svijet gdje se osjećaju sigurno i ispunjeno.

 

Nažalost, internetska ovisnost nije samo problem koji se javlja u Kini, već je to  problem  suvremenog društva. Djeca sve više vremena provode igrajući računalne igrice i ne mogu odoljeti primamljivim  izazovima virtualnog svijeta u kojemu se osjećaju sigurnije i ispunjenije. Grade svoj vlastiti svijet - čahuru s virtualnim prijateljima i simpatijama te smatraju da im više nitko drugi nije potreban.

Mnogi tinejdžeri i u našoj okolini ne vide u ovome nikakav problem, tj. ne priznaju sami sebi da i oni možda spadaju u grupu ovisnika, zato ovo zaista moramo shvatiti ozbiljno i početi intenzivnije razmišljati i raditi na tome kako se oduprijeti izazovima modernog virtualnog svijeta ili ga iskorijeniti kao ovisnost - ako je to uopće moguće!

 

Sara Tolić, 7. r.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju