Festival „Ivan Kukuljević Sakcinski“

FINALE

Njegujući domoljubno  pjesništvo na kajkavskome narječju učenik petog razreda Luka Stančin  napisao je pjesmu „Finale“ koju je javno interpretirao na Festivalu „Ivan Kukuljević Sakcinski“ u Varaždinskim Toplicama.

Na natječaj Smotra dječjeg kajkavskog pjesništva „Kaj je naša duša i popiefka“  pristiglo je devedeset lirskih pjesmama s temom domoljublja na kajkavskome narječju. Njih četrdeset objavljeno je u istoimenoj zbirci,  a tek dvadeset javno izvedeno pred publikom na Festivalu. Jedna od njih je i pjesma „Finale“ učenika Luke Stančina čija je mentorica Maja Vitković.

FINALE

Srce puno ponosa,

vu finalu Hrvacka.

Francuzi su bili jaki,

splašil bi ih se saki.

Borili smo se kak smo znali i

kak smo got dobro mogli.

A suci?

Baš ništ su nam ne pomogli.

Ni trenera nesmemo pozabiti,

on ih je za se to trebal pripraviti.

Za navek bum pamtil to leto

gda vsi Hrvati bili su kak jeno.

Luka Stančin, 5. a

1. Festival „Ivan Kukuljević Sakcinski“ održan je 26. veljače 2020. pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja, a organizirali su ga Europski centar za darovite Hrvatska i Centar izvrsnosti za hrvatski jezik Varaždinske županije.

Festival je započeo govorom Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Hrvatskom saboru koji je održao učenik Fran Rabuzin, a nastavljen predavanjem  dr. sc. Kristiana Novaka o Kukuljevićevu govoru nakon kojega više ništa nije bilo isto. Dr. sc. Velimir Piškorec i dr. sc. Ivana Kurtović Budja  upoznali su nas sa „Zvučnim atlasom hrvatskih govora“ i kako se njime koristiti.

Nakon predavanja započela je Smotra dječjeg kajkavskog pjesništva „Kaj je naša duša i naša popiefka“ prigodnim programom učenika osnovne škole i izvedbama odabranih lirskih pjesama.  Po završetku programa predstavljena je pjesnička zbirka, a svim su voditeljima, mentorima i učenicima uručene nagrade, zahvalnice i priznanja.

V. B. B