Početak redovne nastave za učenike razredne nastave - obavijest roditeljima/skrbnicima
Autor: Ivana Stuparić, 4. 5. 2020.

Poštovani roditelji/skrbnici,

kao što ste već čuli u medijima, od 11. svibnja trebale bi se ponovno otvoriti škole za učenike od 1. do 4.razreda. Naglašavamo da se radi samo o iznimnim situacijama i da neće sva djeca moći doći u školu. Epidemiološka situacija i preporuke još ne dozvoljavaju da nastava počinje normalno za sve, nego će se organizirati samo u iznimnim slučajevima za djecu koja moraju ispunjavati sve uvjete prema preporukama Hrvatskog zavod za javno zdravstvo.

Preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo su:

1. oba roditelja djeteta su zaposlena i nemaju mogućnost drugačijeg zbrinjavanja djeteta u vrijeme dok su na poslu
  2. dijete nema kroničnih bolesti (respiratorne, kardiovaskularne, dijabetes, maligne bolesti, imunodeficijencija, veća tjelesna/motorička oštećenja
  3. niti jedan od ukućana s kojima dijete boravi ili osobe s kojima je dijete u svakodnevnom  kontaktu nemaju kroničnih bolesti
  4. niti jedan od ukućana s kojima  dijete boravi ili je u svakodnevnom kontaktu  nisu stariji od 65 godina
  5. niti jedan od ukućana s kojima  dijete boravi ili je u svakodnevnom kontaktu nisu u samoizolaciji ili karanteni i nisu u povećanom riziku zaraze virusom Covid-19
  6. dijete nema povišenu tjelesnu temperaturu (potrebno je mjerenje temperature  svakog dana prije odlaska u školu), respiratorne simptome poput kašlja i kratkog daha ili druge simptome bolesti poput gripe ili prehlade

U slučaju da dijete ispunjava sve gore navedene uvjete i roditelji  žele da dijete dolazi u školu na nastavu, oba roditelja MORAJU POTPISATI IZJAVU u kojoj pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću jamče da su svi gore navedeni uvjeti ispunjeni da bi dijete moglo pohađati nastavu te da će se ono u školi pridržavati svih propisanih epidemioloških mjera koje se odnose na boravak djeteta u školi.

Prema uputama HZJZ-a i preporukama  MZO-a, nastavu je moguće organizirati na sljedeći način:

1. nastava se može organizirati na način da u jednoj odgojno- obrazovnoj skupini bude najviše 9 učenika i jedna učiteljica, a jednom formirana grupa ne smije se mijenjati
  2. u školu se ulazi s vremenskim odmacima, svaka grupa dobit će točno određeno vrijeme ulaska u školu, dakle nastava za sve razrede ne može početi istovremeno. Ulazi se na više ulaza. Na samom ulazu svi obuvaju čistu obuću i dezinficiraju ruke.
  3. razredni odjeli ne mogu imati školske odmore zajedno, u isto vrijeme, nego s određenim razmakom, a u skladu s vremenom u kojem su započeli s nastavom. Mali odmor učenici mogu provesti u svojoj učionici, a u slučaju izlaska ne smije dolaziti do miješanja i kontakta  s drugom grupom, odnosno moraju biti na određenoj udaljenosti s drugim razredom.
  4. u školi se mogu održavati najviše 4 sata . Nastava Tjelesne i zdravstvene  kulture izvodi se u vanjskim prostorima bez presvlačenja: razgibavanje, hodanje, igre bez kontakta ( u slučaju lošeg vremena TZK se ne održava) ,  ne izvode se ni   izvannastavne aktivnosti  . Nastavni predmeti:  Njemački jezik i Vjeronauk u svim razredima  te Engleski jezik i Glazbena kultura u četvrtom razredu mogu se dalje odvijati  isključivo online.
  5. prehrana učenika odvijat će se tako da se pripremaju obroci koje je moguće podijeliti u razredu
  6. produženi boravak prema ovim uputama nije moguće organizirati u školi jer ne smije dolaziti do miješanja djece različitih skupina.
  7. roditelji/skrbnici dovode i odvode dijete u školu tako da ne ulaze u ustanovu, već dolaze do ulaza pri čemu zadržavaju distancu od najmanje 2 metra u odnosu na druge. U pratnji bi trebala biti uvijek ista osoba ili se izmjenjivati najviše dvije odrasle osobe koje žive u istom kućanstvu. Prijevoz učenika autobusom pod ovakvim uvjetima nije predviđen i nije ga moguće organizirati jer ne smije dolaziti do miješanja djece različitih skupina.

Napominjemo da se i dalje prema uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i preporukama Ministarstva znanosti i obrazovanja i dalje za djecu preporuča osigurati  ostanak kod kuće i odvijanje nastave na daljinu.

Nastava će se i dalje prvenstveno za većinu djece odvijati virtualno putem kanala koje su uspostavile njihove učiteljice, a ukoliko ne bude djece koja će pohađati nastavu u školi, nastava će se i dalje odvijati virtualno za sve.

Roditelji su dužni pažljivo pročitati priložene UPUTE HZJZ-a, kako bi uočili  za koje se kategorije ne preporuča dolazak u školu.

Molim roditelje/ skrbnike, ukoliko se pod gore navedenim uvjetima i uputama HZJZ –a odluče da će dijete dolaziti u školu, da se najkasnije do četvrtka, 7. svibnja u vremenu od 8 do 13 sati  obrate u tajništvo škole kako bi podnijeli pisanu IZJAVU da ispunjavaju sve uvjete.

Za sve nejasnoće ili dodatna pitanja možete se obratiti  telefonom na broj 657-200 ili na e-mail: ravnateljica@os-semovec.hr i  marinahizak13@gmail.com.

UPUTE HRVATSKOG ZAVODA ZA JAVNO ZDRAVSTVO

PREPORUKE ZA ORGANIZACIJU NASTAVE RAZREDNE NASTAVE