Sjećanje na sve preminule u Domovinskome ratu
Autor: Dubravka Jug, 18. 11. 2020.

Da se nikad ne zaboravi

Prošlo je 29 dugih godina i tužnih sjećanja. Danas smo se ponovno prisjetili jednog od najbolnijih poglavlja hrvatske povijesti – pada herojskog grada Vukovara. Nanovo se otvaraju stare i bolne rane koje nikada neće zacijeliti. Možda jesmo sve to oprostili, ali nikada nećemo zaboraviti!

U čast svim poginulim braniteljima za slobodu Hrvatske i miran život bez rata i stradanja kakav živimo danas, žrtvama Domovinskog rata, Vukovara i Škabrnje učenici i učitelji zapalili su lampaše ispred škole te prigodnom molitvom i minutom šutnje odali im počast, izrazili zahvalnost i poštovanje. Najprije su to učinili učenici i učitelji predmetne nastave, a nakon njih učenici i učitelji razredne nastave.

Za ovaj su spomendan učenici s učiteljima uredili školske panoe, a na satovima Hrvatskog jezika, Geografije, Povijesti, Vjeronauka, Sata razrednika i Likovne kulture razgovarali o Vukovaru, vukovarskim i hrvatskim herojima, pogledali različite dokumentarne filmove kako bi se upoznali s tim dijelom hrvatske povijesti, pisali poruke zahvalnosti svima koji su podnijeli teret ovog rata i crtali Vukovarski vodotoranj – simbol hrvatskog zajedništva i otpora.

Zapaljena svjetla ispred škole neka budu opomena svakom prolazniku da ljubi zemlju kojom kroči. Mnogi su za to podnijeli veliku žrtvu. Pružajući otpor,  izgubili su život, ali i iskazali nesebičnu ljubav prema domovini i hrvatskome narodu koja nikada neće izblijediti. To je prava i istinska ljubav koju smo dobili u nasljeđe i u znak sjećanja na ovu nesebičnu žrtvu moramo je dalje nastaviti dijeliti jer samo tako bit će manje neprijatelja.  Kako kaže Siniša Glavašević: „Život je pun zagonetki, ali najzagonetnije je to kako od prijatelja nastaje neprijatelj.“

„Navik on živi ki zgine pošteno“ riječi su koje nam u ovim trenutcima odzvanjaju u ušima, ohrabruju nas, tješe i smanjuju tugu onih koji su izgubili svoje najmilije u Domovinskome ratu.  Neka je vječna hvala i slava svima koji su dali živote za našu domovinu i omogućili nam miran život u njoj.

Novinarska grupa