Lovrakovi dani kulture
Autor: Dubravka Jug, Maja Vitković, 5. 6. 2022.

OŠ Mate Lovraka iz Velikog Grđevca ugostila je 2. lipnja nagrađene učenike i njihove mentore na 35. Lovrakovim danima kulture. Natječaj za najbolje literarne, novinarske i likovne ostvaraje privukao je učenike iz cijele Hrvatske koji su poklonili svoje riječi i slike na ovogodišnju temu – djetinjstvo.  Među nagrađenim učenicima bila je i naša učenica 7. a razreda Klara Samoborec koja je napisala novinarski rad (komentar) Što se krije na dnu potoka?, a njezina je voditeljica Maja Vitković.

foto-album

Na ovogodišnji natječaj pristiglo je ukupno 413 radova iz 96 osnovnih škola s područja cijele Republike Hrvatske. Najuspješniji učenički radovi tiskani su u zborniku. Bez obzira što nisu nagrađeni, možemo se pohvaliti da su se u njemu, osim Klarinog rada, našli i novinarski radovi učenica Tene Glavice (7. a, Dječja olimpijada), voditeljica: Maja Vitković,  Stephany Težak (8. b, Modrice za život) te literarni rad učenice Lorene Horvat (6. b, Porazi i pobjede), voditeljica Marta Vrban. Domaćini su se potrudili da nam boravak u Velikom Grđevcu ostane u lijepom sjećanju. Nakon dolaska, učenici su imali priliku sudjelovati u govornoj radionici s fonetičarom i spikerom na Hrvatskom radiju, Tomislavom Baranom. Nakon radionice slijedilo je razgledavanje Spomen sobe Mate Lovraka koja se nalazi u školi, a zatim  nas je vlakić odveo u Kulturni centar Mato Lovrak smješten u samoj šumi gdje smo vidjeli vlak koji kao da je upravo izašao iz romana Vlak u snijegu, samo su nedostajali Ljuban, Pero i Draga. Odmah pored vlaka nalazi se i stari mlin te sobica s muzejskim primjercima predmeta kojima su se mlinari i njihove obitelji nekada koristili. Imali smo priliku vidjeti kako se glačalo, na čemu se spavalo, kako se radio maslac i gnječio krumpir. Prekrasan ambijent i priroda vratili su nas u vremena kad je družba Pere Kvržice potajno odlazila u mlin i uređivala ga te dokazala da su i djeca ponekad sposobna za ono što odrasli nisu.

Središnja manifestacija bila je u Domu kulture „Mato Lovrak” na kojem se dodijelila nagrada za najbolji dječji roman (Ivana Šojat, Oblak čvoraka) koji progovara o vršnjačkom nasilju i svakako će naći svoje mjesto na satima književnosti. Uz prigodan kulturno-umjetnički program dodijeljene su nagrade najboljim literarnim, novinarskim i likovnim radovima. Klaru su iz publike ponosno bodrile učiteljica Maja Vitković i ravnateljica Marina Hižak.

Maja Vitković

Nagrađen novinarski rad:

Što se krije na dnu potoka?

Djetinjstvo je najljepši dio čovjekovog života. Sigurna sam da svi mi imamo zabavne, tužne i nezaboravne događaje iz tih dana. Uspomene iz djetinjstva nisu samo događaji, već i crtići, pjesmice, igračke te prijatelji. Vjerujem da ste čuli razne priče iz djetinjstva svojih baka i djedova, stariji vole pričati o toj temi. Često se vraćaju u svoje mladenačke dane, moja baka čak i nekoliko puta na dan. Već točno znam što će reći; kako su u Maricu bili zaljubljeni svi dečki iz sela, a nije bila ništa posebno. Pa onda da je učitelj jednom tako jako udario Štefeka po ruci da drugi dan nije mogao pisati. Bez obzira na to što ih znamo već napamet, uvijek rado upijamo njezine priče.

Ljudi često kažu da se po djetinjstvu čovjek poznaje, kao dan po jutru. S time se u potpunosti slažem. Događaji (dobri ili loši) koje kao djeca proživimo, određuju naš stav i osobnost. Imenica koju najčešće vežemo uz djetinjstvo jest znatiželja. To vam je ono, kad silom želite saznati što se krije na dnu potoka pa na kraju upadnete u njega.

Međutim, nije svima djetinjstvo lijepo i ne vole svi pričati o njemu. Razlog vjerojatno i sami pretpostavljate. Nasilje. Nasilje koje i danas, u 21. stoljeću, neka djeca nažalost proživljavaju. Oni vjerojatno žele da im djetinjstvo što prije prođe. Tko su ti ljudi koji kradu djeci najljepše dane? Često se pitam gdje je nestao čovjek.

Ponekad bih se voljela vratiti u djetinjstvo; dani bez škole, učenja, zadaća... Samo igra i bezbrižnost! Ali svaki dio života nosi svoje radosti i tuge, uspone i padove. Treba živjeti, istraživati, uživati u životu. Čak i ako upadnete u potok, nema veze, saznali ste što se krije na njegovom dnu.

Klara Samoborec, 7. a