Učenici 3. razreda posjetili Marijin dvor u Lužnici
Autor: Dubravka Jug, Ivana Žuljević, 7. 5. 2015.

U srijedu 6. svibnja, treći je razred  posjetio dvorac Lužnica u Zaprešiću. Marijin dvor Lužnica prvotno je bio vlasništvo grofovske obitelji Rauh kojeg je potom za potrebe bolesnika kupio red sestara sv. Vinka Pulskog ili narodu poznatije - časne sestre milosrdnice.

FOTO ALBUM

Poslije su preselile u novoizgrađeni kompleks, a dvorac su otvorile za narod i posjete. Danas se u dvorcu koji je posvećen Majci Božjoj održavaju različite manifestacije, seminari, tečajevi, duhovne vježbe, a tu je snimana i serija „Vatre Ivanjske“.

Dvorac nam je u svakom slučaju oduzeo dah svojom ljepotom i toplinom. Naši mališani divili su se prirodnoj ljepoti i mnoštvu žaba koje su radosno i glasno kreketale iz obližnjeg jezera tokom cijelog dana. Dočekala nas je sestra Samuela koja nas je povela do sjenice pored jezera u kojoj smo imali radionicu. Izradili smo krunicu – narukvicu od perlica. Svi smo bili oduševjeni ljepotom naših rukotvorina, a veselju su pridonosile i kreketave žabe koje su, kako je dan odmicao, bile sve glasnije i glasnije. Bilo je tu puno žabaca za poljubiti pa smo odustali od bilo kakvog pokušaja da uhvatimo jednog.  Nakon radionice pjevali smo i naučili neke pjesmice s pokretima, a potom izmolili zajednički jednu deseticu na našim napravljenim krunicama. Potom je uslijedio fini, slasni ručak te razgledavanje dvorca.  Grofovski  način života svima nam se svidio. Na svakom koraku dah su nam oduzimale prekrasne sofe, keramičke peći, ručno izrađena turska soba za čitanje, kredenci, ormari, stari pisaći stroj, kao i dvorana za ples te na kraju sestrinska kapelica u kojoj smo se u tišini poklonili pred Isusom i za kraj otpjevali dvije pjesme, uz glazbenu pratnju naše učiteljice Biserke.

Ostali bismo mi i još, ali vrijeme povratka se približilo. Zadnji put smo prošetali uz jezero, mahnuli punoglavcima, perunikama, vrbi i sivoj čaplji te se umorni, ali sretni zaputili kućama. Nama je bilo prekrasno. Dođite i vi i uvjerite se da govorimo istinu!