Važni događaji
Naši učenici i nastavnici posjetili Istanbul
Autor: Elena Fajt, Martina Barulek, 29. 4. 2015.

VELIKO FINALE COMENIUSA

Osnovna škola Šemovec od prošle školske godine sudjeluje u europskom multilateralnom Comenius projektu „Around Europe From The Baltic Sea (Amber Sea) To The Black Sea - Learn, Play And Sing Together " koji financira EU, a u koji je uključeno 5 europskih zemalja - Portugal, Latvija, Turska, Rumunjska i Hrvatska.

Tema projekta je „more", a cilj je upoznavanje školstva drugih zemalja, istraživanje povijesti i kulture pojedine zemlje. Koordinatoru hrvatskog tima Branimiru Vinceku, školskom pedagogu, na zadnje putovanje u Tursku u nedjelju 19. travnja pridružili su se vjeroučiteljica Ivana Žuljević, učitelj njemačkog jezika Josip Rogulja te učiteljica engleskoga jezika Marija Vugrinec.

Na put je krenulo i četvero učenika osmih razreda koji su svojom angažiranošću na projektnim aktivnostima i uzornim vladanjem "osvojili kartu" za posjet Turskoj: Lovro Magdalenić, Nikolina Mihalić, Lucija Dukši i Helena Petek.

Svi zajedno posjetili su Istanbul – najveći i jedan od najvažnijih gradova Turske. U školskom dvorištu dočekalo ih je oko dvjestotinjak uzbuđenih učenika koji su im darovali ružice od papira, a nekoliko učenika, obučenih u nošnje, ponudilo im je tradicionalne slastice. Učitelji i ravnatelj poželjeli su im srdačnu dobrodošlicu. Poveli su ih kroz školu, pokazali učionice te radove i rukotvorine njihovih učenika. Turcima su bile zanimljive djevojčice plave kose, pa su ih dodirivali po kosi i ispitivali je li im to prirodna boja.

Posjetili su Topkapi palaču u kojoj su vidjeli izložbu oružja i mačeva starih i po 4009 godina, kao i izložbu nakita, dragulja i dijamanata. U Dolmabahce palači divili su se europskom duhu Istanbula jer je ta palača kao manja kopija palače u Versaillu i Schönbrunna. Posjetili su bizantsku crkvu Aja Sofija. Nedaleko od Aje Sofije nalazi se takozvana Plava džamija koja je također biser istočnjačke arhitekture. U Istanbulu su, između ostalog, razgledali Tehnički muzej Rahmi Koc, park Minaturk, a potom su se uspinjačom popeli na vidikovac s kojeg su vidjeli Istanbul na dlanu.

Probali su i različite njihove delicije, a među njima bila je kuhana riža s kuhanim grahom, zelene šljive umočene u sol, zeleni bademi s ljuskom, gorki čaj i kava te sendviči uz koje obavezno piju jogurt.

Predstavili su nas kao manje mjesto sjeverozapadne Hrvatske koja je podijeljena na nekoliko geografskih regija, od kojih je samo jedna s izlazom na Jadransko more. Učenici naše škole govoreći engleski pokazivali su prezentaciju o našoj Hrvatskoj.

- Putovanje u Tursku bilo nam je zanimljivo, poučno, potpuno nešto novo i drugačije. Neke turske riječi prepoznali smo i povezali ih s našim jezikom. Istanbul je ogroman, za naš pojam neopisivo velik i krcat grad. Puno se gradi, promet je gust, ali Turci su vrlo živi, otvoreni, razgovorljivi i temperamentni pa tu gužvu uvijek lakše podnose. Putovanje je ispunilo sva naša očekivanja - istaknuli su učenici i učitelji OŠ Šemovec.

Dodali su da treba puno učiti strane jezike, a kada naučimo strani jezik, neka si priuštimo barem jedno putovanje izvan zemlje u životu. Kada se vratimo natrag u Hrvatsku iz strane zemlje, voljet ćemo je još više. Živimo u prekrasnoj zemlji i koliko god nas druga mjesta oduševe kod kuće je najljepše.

Izvor: Novinarska grupa OŠ Šemovec; Elena Fajt, 6. razred