Edukativna radionica: „Židovi u Varaždinu“
Autor: Dubravka Jug, Lorena Horvat, 11. 2. 2024.

IZGRADIMO BUDUĆNOST BEZ PONAVLJANJA SLIČNIH TRAGEDIJA IZ PROŠLOSTI

Učenici 8 a. i b. razreda u pratnji učiteljice Valentine Barulek Boltižar i učitelja Željka Martana 1. veljače 2024.  prisustvovali su radionici ,,Židovi u Varaždinu“  koja im je pružila  jedinstvenu priliku za učenje o bogatoj povijesti i kulturi Židova u Varaždinu.

Učenici su najprije otišli do Šetališta Vatroslava Jagića kako bi vidjeli varaždinsku sinagogu i skulpturu „K19“ – stup od cigle koju su izrađivali zatočenici koncentracijskog logora u Jasenovcu. Skulptura je posvećena žrtvama fašizma u Hrvatskoj od 1941. do 1954., od kojih su mnoge bile iz Varaždina. Nakon toga produžili su do Palače Herzer gdje ih je u multimedijskoj dvorani dočekao kustos koji je na zanimljiv način održao predavanje ispunjeno novim i zanimljivim podatcima o varaždinskim Židovima i njihovoj sudbini od 18. stoljeća (kada dolaze prvi iz Mađarske) pa sve do danas. Fotografije koje su pratile predavanje dodatno su obogatile razumijevanje cjelokupne priče. Svaka od njih nosila je važnost i imala duboku prošlost.

Nakon informativnog dijela uslijedila je radionica koja je omogućila učenicima da primijene novo stečeno znanje. Podijeljeni u četiri grupe, svaka s pet učenika, istraživali su teme poput vjerskih običaja, prisutnosti Židova u gospodarstvu grada, zakonskih odredbi NDH vezanih uz Židove te stradanja varaždinskih Židova u holokaustu.  Nakon vrijednog istraživanja svaka je grupa iznijela svoje spoznaje putem izlaganja. Odabrani predstavnici čitali su pitanja, a ostali učenici u grupi odgovore.

Svi su učenici  radionicu napustili ispunjeni znanjem i empatijom. Bili su vrlo zadovoljni što su imali priliku saznati nešto više o povijesti Židova u Varaždinu. Takve edukativne  radionice od iznimne su važnosti za učenike jer im pomažu da shvate događaje iz prošlosti i svjesno pristupe izgradnji bolje budućnosti bez ponavljanja sličnih tragedija.

Lorena Horvat, 8. b