Izvanučionična nastava u Varaždinu
Autor: Dubravka Jug, Alenka Labaš, 26. 3. 2024.

POSJETILI ŽUPANIJSKU PALAČU I SLIKALI PORTRETE

Učenici drugoga i trećeg razreda 15. ožujka posjetili su Županijsku palaču i razgovarali sa županom te sudjelovali  na likovnoj radionici „Portretiraj me!“ u sklopu projekta MIŠ u Palači „Sermage“.

U Županijskoj palači susreli su se sa županom Anđelkom Stričkom koji ih je upoznao s poviješću Varaždinske županije, kao i s projektima koji se provode u području obrazovanja.

Direktor Turističke zajednice Varaždinske županije Goran Mališ odveo ih je do podrumskih prostorija u kojima se nalazi Centar za posjetitelje. Učenici su pomoću moderne tehnologije upoznali kulturnu i povijesnu baštinu manje poznatih ruralnih dijelova Varaždinske županije. Zatim su obišli 16 atraktivnih audiovizualnih točaka - od velikoga praska, preko vulkana, neandertalaca do dolaska Huna, Avara i Rimljana u naše krajeve. U obliku holograma učenike je pozdravio prvi nasljedni varaždinski župan Toma II. Erdődy.

Prepuni dojmovi sa svojim su učiteljicama Gordanom Hajdarović i Alenkom Labaš otišli do Palače Sermage razgledati izložbu. Upoznali su različite slikarske teme i tehnike na primjerima izloženih aktualnih hrvatskih autora. I sami su se  okušali u portretiranju korištenjem pastela. Slikali su svoje portrete ili portrete omiljene osobe. Sav potreban materijal osigurao je Gradski muzej Varaždin.

Izvanučioničnu nastavu završili su šetnjom ulicama baroknoga Varaždina. Zadovoljni i prepuni dojmova te novih spoznaja autobusom su se vratili u školu.

Alenka Labaš