Uskrsno jaje krasi školsko dvorište

ŠEMOVEC U KOŠARICI

Ispred Osnovne škole Šemovec 25. ožujka postavljeno je veliko oslikano uskrsno jaje koje prikazuje kulturnu, povijesnu i prirodnu baštinu šemovečkoga kraja kroz četiri godišnja doba.

Uskrsno jaje donirala je Općina Trnovec Bartolovečki prošle školske godine i osigurala boje te sav potreban materijal za oslikavanje.

Učiteljica Likovne kulture Jožica Butko, nadahnuta ljepotom šemovečkoga kraja, fotografirala je različite dijelove te ih vješto prikazala kroz četiri godišnja doba. U tehnici akrila svojim talentom i maštovitošću uspjela je uhvatiti srž ovoga kraja i prenijeti je na površinu velikoga uskrsnog jajeta. Motivi koji krase jaje su crkva svetog Duha s obližnjim spomenikom palim borcima u proljetnom ruhu, brana na rijeci Dravi u zimskom eksterijeru u suton, jesenski dio koji prikazuje tradicionalne radinosti ovoga kraja i na kraju četvrti segment koji prikazuje školu i zaigranu djecu u ljetno doba. Svi dijelovi smješteni su u veliku oslikanu košaru od šibe, koja je tradicionalni simbol ovoga kraja,  s kloferom na gornjem dijelu koji se ponavlja poput ornamenta.

Školski projekt oslikavanja  krenuo je u realizaciju polovicom prvoga mjeseca te je uspješno završen krajem trećega. Osim učiteljice Jožice Butko u njegovoj realizaciji sudjelovale su i druge učiteljice: Ivana Žuljević, Lucija Sačić, Marija Vugrinec i Sandra Basan Petek.

Ovo umjetničko djelo sada krasi školsko dvorište i izvor je inspiracije i radosti za sve učenike, školske djelatnike i prolaznike. Svojom simbolikom podsjeća nas na ljepotu prolaznosti i obnavljanja života koji dolazi sa svakim novim godišnjim dobom.

V. B. B.