« Svibanj 2024 »

Radionica za Dan planeta Zemlje: „Upoznajmo mikrozelenje“

HRANA BUDUĆNOSTI

Na Dan planeta Zemlje učenici četvrtih razreda sudjelovali su u poučnoj radionici „Upoznajmo mirkozelenje“ koju je održala gospođa Danijela Zoroja.

Cilj radionice bio je upoznati učenike s dobrobitima upotrebe mikrozelenja u redovnoj prehrani te ih poučiti  na koji način i sami mogu na ekološki prihvatljiv način uzgojiti popularne klice i mikrozelenje koje se danas naziva i super hranom budućnosti.

Danijela Zoroja, vlasnica SOPG-a Nutri Greens, koja se bavi uzgojem klica i mikrozelenja, ispričala je učenicima odakle joj ideja da se počne baviti ovim poslom te objasnila zašto je važno svoju prehranu obogatiti mikrozelenjem. Nakon toga zorno je prikazala cjelokupni proces ekološkog sijanja i uzgoja klica.

Prije praktičnog dijela radionice učenici su imali priliku isprobati različite vrste mikrozelenja te se odlučiti koje će sjemenke posijati za sebe. Najpopularnije „zelene grickalice“ bile su klice suncokreta i rotkvice. Odmah su zasukali rukave i bacili se na posao. Slijedeći upute, marljivo su radili i usput pitali sve što ih je zanimalo. Nakon dobro obavljenog posla zasladili su se bananama.

Klice su svakodnevno promatrali, zalijevali i njegovali, a njihov se trud isplatio. Nakon dva tjedna svatko je kući odnio pliticu zelenoga blaga.

Lucija Sačić i Biserka Pokos